Polecamy

Czy wiesz o nadchodzących terminach zaproszeń do programu Erasmus+...

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy rozpoczynają, Grecja...

Dotacje unijne

Sieć URBACT Paradygmat zabawy: W stronę zabawowej i zrównoważonej Europy

Sieć URBACT Playful Paradigm jest inicjatywą, która promuje rozwój miast i spójność społeczną poprzez wykorzystanie gier. Jest to strategiczne partnerstwo, które składa się z 8 europejskich gmin. Ogólnym celem jest przekształcenie europejskich miast w zdrowsze, bardziej zintegrowane i zrównoważone.

Ramy sieci URBACT

URBACT jest programem o dużym znaczeniu, współfinansowanym przez Unię Europejską. Promuje on współpracę terytorialną pomiędzy miastami UE i ich obywatelami. Celem sieci URBACT jest rozwój i zastosowanie strategii miejskich.

Priorytetem programu jest dzielenie się wiedzą i zasobami know-how pomiędzy krajami UE. Celem jest promowanie rozwiązań odpowiadających na wyzwania. Problemy, z jakimi borykają się miasta UE, dotyczą zdrowego trybu życia, innowacji w zakresie eksploatacji obszarów miejskich, zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego i środowiskowego. URBACT promuje programy współpracy, jako środek do rozwiązywania problemów.

Sieć Transferu odnosi szczególne sukcesy na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym, jeśli chodzi o angażowanie znaczących podmiotów. Sieć ta promuje działania wdrożeniowe odnoszące się do dobrych praktyk, na poziomie europejskim, które zostały zatwierdzone przez URBACT.

Aby uzyskać więcej informacji na temat programu finansowania URBACT, można odwiedzić oficjalną stronę internetową.

Sieć URBACT - Paradygmat zabawy: Realizacja

W szczególności, projekt "The Playful Paradigm" został opracowany w oparciu o dobre praktyki miasta Udine.W 2017 r. dobra praktyka Udine została zastosowana w 7 miastach europejskich. Była to udana praktyka z elementami zrównoważonego rozwoju i rozwoju miejskiego, z wykorzystaniem gier i zabawnych działań.

Jednak w 2021 roku Playful Paradigm Network we współpracy z gminą Udine, jako koordynatorem, stworzyła strategiczne partnerstwo pomiędzy następującymi miastami: Cork (Irlandia); Esplugues de Llobregat (Hiszpania); Katowice (Polska); Kłajpeda (Litwa); Larisa (Grecja); Novigrad (Chorwacja); i, Viana do Castelo (Portugalia). Partnerstwo osiągnęło punkt końcowy i przechodzi do działań upowszechniających.

Paradygmat zabawy w mieście Larissa

Miasto Larissa zintegrowało techniki grywalizacji wśród swoich mieszkańców, bez względu na różnicę wieku czy pochodzenie społeczne. Jako miasto aktywne, z szerokim spektrum wydarzeń kulturalnych i infrastrukturą, wprowadzenie nowych działań wzmocniło kulturalną agendę Larissy.

Przewodnik po Larisie i kalendarz imprez są rezultatem wspólnych działań, których wspólnym elementem jest zabawa, a celem jest zaangażowanie mieszkańców miasta i promowanie wymiaru zabawy w kraju. Ponadto, we współpracy z lokalnymi interesariuszami, stworzona została Biblioteka Zabawek. Wreszcie, ze względu na pandemię COVID-19, władze miasta podjęły inicjatywę stworzenia platformy internetowej, zatytułowanej "Larissa Together", dla swoich mieszkańców.

Czego można się spodziewać w przyszłości

Mimo, że Paradygmat Zabawy dobiega końca, proces rozpowszechniania będzie kontynuowany do końca września 2021 roku, poprzez organizowanie wydarzeń na poziomie lokalnym i krajowym. Ostatnie spotkanie sieci, które odbyło się w kwietniu, skupiło się na stworzeniu dokumentu, który był Manifestem z sugestiami dotyczącymi wdrażania zabawnych działań w miastach. Sugestie te zachęcają do stosowania gier w środowisku miejskim, jako skutecznych strategii promujących integrację społeczną i zrównoważony rozwój w Europie.

Poprzez dialog pomiędzy miastami Playful Paradigm i ich przedstawicielami, powstała Europejska Stolica Zabawy. Co więcej, dyskusja ta dotrze do odpowiednich instytucji europejskich, w celu włączenia zabawy do strategii zrównoważonego rozwoju. Wreszcie, Nowy Europejski Bauhaus będzie obejmował ten model, aby spełnić swój cel.

Paradygmat Zabawy w Sieci URBACT jest obiecującą inicjatywą, która może mieć pozytywny i zrównoważony wpływ na wdrażane gminy i nie tylko.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości bardzo cieszy się i wspiera działania, które wykorzystują potencjał naszego miasta.

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...