Jak założyć franczyzę z dotacją z Unii?

Współpraca w oparciu o umowę franczyzową to coraz popularniejszy sposób na rozwój przedsiębiorstw. Duża konkurencja na rynku powoduje jednak, że szansę na osiągniecie dobrego rezultatu mają jedynie profesjonalne systemy franczyzowe, szczególnie te bazujące na innowacyjnym pomyśle biznesowym.

 

JAK ZAŁOŻYĆ FRANCZYZĘ?

System franczyzowy polega na sprzedaży sprawdzonego modelu prowadzenia biznesu. Franczyzodawca,  na podstawie własnego doświadczenia (firmy działającej od minimum roku), przekazuje franczyzobiorcy autorski pomysł na dochodową działalność.

Pierwszym krokiem do założenia franczyzy jest obiektywna ocena własnej firmy, m.in. pod kątem generowanych dochodów, konkurencyjności na rynku, czy unikatowości. Innowacyjność, czyli to, co odróżnia dane przedsiębiorstwo od innych w branży, decyduje o atrakcyjności firmy jako potencjalnego franczyzodawcy. Przed działaniami z zakresu promocji i pozyskiwania franczyzobiorców należy wycenić koszty współpracy (adekwatnie do wartości oferowanych usług) oraz przeanalizować korzyści płynące z kooperacji z punktu widzenia franczyzobiorcy.

 

DOTACJE UNIJNE NA ZAŁOŻENIE FRANCZYZY

Franczyza, jako rodzaj działalności gospodarczej, może być dofinansowywana z Funduszy Europejskich. Franczyzodawcy mogą starać się o pozyskanie środków unijnych w ramach Programu Kapitał Ludzki albo z wojewódzkich programów regionalnych jednak na ściśle określonych zasadach.

Umowa franczyzy, określająca relacje pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, ma charakter dwustronny, co  może w znacznym stopniu utrudnić dostosowanie projektu do wymogów instytucji przydzielającej dotację. Beneficjent unijnych środków (franczyzodawca) musi w prezentowanym biznesplanie uwzględnić jedynie tych franczyzobiorców, z którymi współpraca nie naruszy zasad warunkujących dofinansowanie z UE.

 

POMYSŁY NA FRANCZYZĘ

Pomysły na biznes oparty o umowę franczyzową mogą dotyczyć niemal każdej branży. W sektorze usługowym największą popularnością cieszą się firmy gastronomiczne (np. kawiarnia, restauracja, pizzeria), edukacyjne (szkoła językowa, przedszkole, żłobek), a ponadto m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, czy kluby fitness. System franczyzowy w dziedzinie handlu może opierać się na działalności firmy z branży modowej (marka ubrań), spożywczo- przemysłowej (np. sklep, piekarnia), czy zdrowotnej (np. apteka, sklep zielarski). Ciekawych inspiracji na biznesplan dostarcza strona internetowa www.franchising.pl